RSS kanály

Co je to RSS

RSS (Really Simple Syndication) je opravdu jednoduchý způsob, jak odebírat novinky z různých zdrojů a zobrazovat je pohromadě na jednom místě a tam si je i dle vlastní potřeby pořádat, třídit podle kategorií nebo v nich vyhledávat. Tím místem odběru je  tzv. RSS čtečka, což je program, který si nainstalujete buď na svůj počítač nebo na chytrý telefon či tablet, dnes už RSS umí přijímat i některé čtečky elektronických knih. Výsledkem je, že nemusíte každý den okukovat množství webových stránek, o které se zajímáte, abyste zjistili, jestli tam nepřibyl nějaký článek nebo důležitá informace, ale všechno vám automaticky přiteče rovnou do RSS čtečky, prakticky ihned po uveřejnění na webu. V RSS kanálech v drtivé většině případů nejsou žádné informace, které by nebyly na webových stránkách samotných, RSS je jen alternativní způsob přenosu informací od provozovatele stránek k nám uživatelům.

Největší kouzlo má RSS asi při použití na všudypřítomném chytrém telefonu, kde lze nastavit, abyste na uveřejnění nového obsahu byli ihned upozorněni. Podmínkou fungování je, že konkrétní webová stránka (např. ta naše), musí alespoň jeden kanál RSS nabízet.

Pokud byste chtěli RSS vysvětlit ještě více polopaticky, doporučuji článek na root.cz.

RSS kanály na www.mspolesna.eu

Náš web poskytuje v současné době tyto kanály – návod jak je používat je v dalším odstavci:

  • Důležitá sdělení – zde se dozvíte aktuální informace, které od Vás většinou něco požadují nebo na něco upozorňují a velmi doporučujeme tuto rubriku sledovat. Na hlavní stránce jsou tyto příspěvky zobrazeny v hlavním bílém panelu.
  • Fotky – zde jsou uveřejněna všechna fotoalba, typicky jako odkaz na Google+ (nepotřebuje tam mít žádný účet)
  • Pokyny pro rodiče – tady jsou pokyny trvalejšího charakteru, které nemají takový přítok informací
  • Komentáře – v tomto kanálu odebíráte všechny komentáře ke všem příspěvkům, které návštěvníci stránek vložili
  • Kalendář událostí – tento kanál obsahuje události, pořádané pro děti ze školky, je dobré o nich vědět, zejména protože to někdy znamená specifické požadavky na příchod nebo návrat dítěte a typicky u výletů také instrukce, co má mít dítě s sebou nebo na sobě.
  • Kanály jednotlivých tříd – velmi doporučujeme odebírat kanál třídy, ve které je Vaše dítě. Takto vám neuniknou drobné instrukce, např. co si má Vaše dítě přinést třeba pro účely nezapomenutelného výtvarného počinu.

RSS čtečky – kde je vzít a jak si do nich přidat kanál

Čteček RSS je mnoho, většina kvalitních je dostupných zdarma.

Webové modernější verze webových prohlížečů jako Opera (i Opera Mini) nebo Internet Explorer umožňují zvolené RSS kanály zaregistrovat pro sledování přímo v prohížeči.

Samostatné čtečky pro PC můžete vybírat například na serveru slunecnice.cz. Jedním z příkladů pro PC je čtečka Quite-RSS, můžete také stáhnout čtečku jako doplňkový modul do e-mailových programů (např. pro Mozillu Thunderbird existuje Bamboo Feed Reader, který funguje i ve Firefoxu).

Pro chytré telefony na Google Play najdete též velké množství čteček, vyzkoušená je čtečka zvaná SimpleRSS Free, některé čtečky umožňují i nastavit aktivní zobrazování notifikací na nové příspěvky.

Přidání kanálu do čtečky se dělá přímo v programu čtečky, kde obvykle zadáte volbu přidat nový kanál, ten si můžete pojmenovat a hlavně musíte zadat internetovou (URL) adresu RSS kanálu (někdy se tomu říká RSS feed neboli krmivo), ta obvykle bývá zveřejněna na viditelném místě na internetových stránkách Vašeho zájmu a označena logem RSS – odtud si ji do čtečky zkopírujete nejlépe pomocí schránky (Buď pomocí funkce “kopírovat adresu odkazu” v prohlížeči nebo přímo označením a použitím oblíbené kombinace CTRL+C a CTRL+V).

Nevím si s tím rady

Ne každému technologie RSS vyhovuje nebo je tak technicky zdatný aby ji zvládl použít. Můžete buď kontaktovat administrátora stránek pro radu s konkrétním problémem (admin@mspolesna.eu) anebo můžete zkusit na hlavní stránce přihlásit odběr novinek e-mailem. I k tomuto způsobu naleznete nápovědu.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *